25/04/21

Очищуємо систему Linux

Як очистити систему Лінукс

Є думка, що Unix подібні операційні системи не засмічуються різними непотрібними файлами і їх не потрібно чистити.

Очищуємо Лінукс
Очищуємо Лінукс

Це і правда і неправда. Взяти хоча б файлову систему ext4. Воне дійсно не потребує дефрагментації, як та сама ntfs. Але це не значить, що дисковий простір можна бездумно використовувати. Думка, що Лінукс вже такий чарівний, що не потребує ніякого обслуговування, не вірна. Будь який дистрибутив потрібно тримати в порядку, не встановлювати на нього все, що треба і не треба і періодично, хоча б зрідка проводити його очищення. Видаляти, приміром, старі ядра тощо.

Я, як встановлюю новий дистрибутив, він пері дні працює досить таки швидко, без зависань. А потім, коди я без всякої міри починаю його навантажувати різними програмами мій новий Linux починає гальмувати. Коли рідко, а коли і часто. Буває надовго підвисає. І тоді шукаєш спосіб видалити все непотрібне. В деяких моментах допомагає програма Timeshift, за допомогою якої можна відкотити систему до попереднього стану.

Але однієї цієї програми часто буває замало. Потрібна більш глибший підхід. Ось про більш глибоке очищення системи я і хочу сьогодні написати. Видалення старих ядер, видалення мініатюр, видалення пакунків після їх встановлення. І про ще деякі нюанси. Буду розбиратися сам і ділитися результатом в Вами. Це дійсно корисна для користувача тема. Розібравшись в ній можна уникнути багатьох проблем і некомфортних ситуацій.

Оптимізована операційна система може безвідмовно служити вірою і правдою довгі роки.

Почнемо з встановлення простої і інтуїтивно зрозумілої програми для оптимізації системи.

Stacer
Stacer

Stacer це утиліта для моніторингу і оптимізації системи. У неї легкий для освоєння графічний інтерфейс.

Ліворуч у вікні розташовані вкладки за допомогою яких можна здійснювати різні налатування, або виконувати дії.

Монітор системних ресурсів показує завантаження процесора, пам’яті. Можна подивитися наскільки зайнятий вінчестер. Також можна оцінити швидкість мережі. Тут же і загальна інформація про систему. Інформація про процеси, які виконуються, графіки завантаження системних ресурсів.

Розділ очищення системи дає можливість видаляти кеші додатків, apt-кеш тощо.

В налаштуваннях автоматичного запуску додатків можна вибирати додатки, які будуть автоматично стартувати разом з системою.

Керування apt-репозиторіями дає можливість керувати списком підключених репозиторіїв. Apt-репозиторії можна редагувати, вмикати, вимикати. Можна також додавати нові репозиторії.

Перейшовши у вкладку видалення додатків можна видаляти пакети.

Будьте обережними з подібними програмами. Виконуйте лише ті дії, які ви розумієте.

Встановити програму Stacer можна з термінала за допомогою команд.

sudo add-apt-repository ppa:oguzhaninan/stacer
sudo apt-get update
sudo apt-get install stacer

24/04/21

Встановлюємо програму Timeshift

Timeshift

Іноді виникають ситуації коли потрібно “відкотити” операційну систему до більш раннього стану.

Timeshift
Timeshift

Ну, скажімо, наставив користувач якихось непотрібних додатків, некоректно щось “забив” в термінал, або ще щось пішло не так. Тоді в самий раз скористатися програмою Timeshift, назву якої можна перекласти, як зсув часу.

Встановити цю програму легко. Набираємо в терміналі Ubuntu sudo apt-get install timeshift Перед цим корисно буде оновити систему sudo apt-get apdate і sudo apt-get upgrade

Після того, як програма встановлена потрібно її налатувати. Це теж не складно. В налаштуваннях є такі вкладки, як тип, розташування, розклад, користувачі, фільтри, misc.

В вкладці тип я обрав RSYNC. Там є всього дві опції. Ту, яку я обрав і BTRFS. Якщо у Вас системна файлова система BTRFS то варто обирати її. В мене системна не btrfs, а ext4, отже варіантів немає — тільки RSYNC.

Розташування це в якому місці буде зберігатися інформація, яка буде необхідно для “відкоту” Тобто, скажемо, знімки системи в певні проміжки часу. В мене це sda1 — там розташована система, там і зберігаються дані Timeshift.

Розклад — з якою періодичністю будуть робитися знімки і яка їх кількість буде зберігатися перше ніж старіші знімки будуть видалені. Тут вже кожен може налаштовувати на власний розсуд.

Користувачі, фільтри і misc я не чіпав. Там все за замовчуванням.

Зсув часу я поставив відносно недавно, але він вже кілька разів мене капітально виручив. У деяких дистрибутивах ця програма встановлена вже з коробки. Чомусь в Убунту ця програма за замовчуванням не встановлена, а шкода.