22/03/21

Термінали і їхні оболонки

Термінал

Сам термінал, або консоль може мати не одне рішення. Тобто існує багато програм, які можна назвати Термінал.

Terminator

Я нещодавно поставив собі програму під назвою Термінатор. Термінатор володіє тією безперечною перевагою, що він має більше опцій для налаштування. Наприклад можна відкривати кілька вкладок в одному вікні.

Встановити програму Terminator можна через консоль через команду. sudo apt-get install terminator. Назва якась вже занадто епічна, але працює чудово. Що ще потрібно?

На скріншоті, що справа, ми бачимо дві вкладки на яких запущені дві різні оболонки. Далі мова піде саме про оболонки, адже саме з оболонками безпосередньо взаємодіє користувач. Оболонка це інтерпретатор командного рядка. Користувач вводить певний текст з клавіатури а інтерпретатор (оболонка) якось цей текст інтерпретує. Тобто сприймає певні слова, як команди, ще до того, як вони підуть на виконання. Підсвічує ці команди, може пропонувати продовження дій. Тобто здійснює певні підказки чим значно спрощує життя користувачу.

Відповідно різні оболонки будуть виконувати цю роботу троки по різному.

Оболонки до Термінала

Термінал для функціонування повинен мати встановлену ту чи іншу оболонку. Оболонка англійською shell — відповідно і скорочення sh.

На даний момент розроблено багато оболонок для різних потреб і з різною функціональністю. Давайте згадаємо три з них.

Кожна з них має свої плюси і мінуси. Для досвідченого користувача, мабуть підійде кожна з них. Він зможе налагодити її під свої потреби. Для звичайного користувача, який користується Терміналом час від часу і не хоче занурюватися в тему налаштувань можна спробувати Fish — вона зразу після встановлення починає поводити себе дружньо до користувача. Zsh, як переконують досвідчені користувачі, при належному налаштуванні стає дуже функціональною. Але потрібно трохи повозитися. Перш ніж встановити деякі розширення для Zsh треба буде встановити git. Командою sudo apt install git.

Bash

Оболонка за замовчуванням в Ubuntu, Kubuntu та інших. Для тих хто не планує хоч якось “дружити” з Консоллю хай буде і Bash. Нічого робити не потрібно. В неї теж нормальний функціонал, а погугливши можна його прокачати. Я, чесно кажучи, до останнього моменту не здогадувався, що в мене він встановлений і що можуть бути якісь альтернативи. І нічого — живу якось.

Fish

Приваблива тим, що зразу після встановлення вона вже все підсвічує, доповнює і робить інші правильні речі. Тобто виправдовує свою назву: Friendly interactive shell — Дружня інтерактивна оболонка. sudo apt install fish (Enter) для Дебіанподібних дистрибутивів. Після встановлення оболонка готова до використання. Якщо вона стоїть не за замовчуванням, щоб її запустити просто набираємо в Терміналі fish (Enter) і оболонка запускається.

Zsh

Встановлюємо Zfh за допомогою команди sudo apt install zsh (Enter). Далі треба налаштувати оболонку.

Для налаштування є багато інструментів. Найпростіший і, водночас, результативний спосіб це встановити Oh My Zsh! Пам’ятаємо, що повинен бути встановлений git (див. вище). Забиваємо в термінал скрипт sh -c "$(wget https://raw.githubusercontent.com/robbyrussell/oh-my-zsh/master/tools/install.sh -O -)" (Enter)

Встановлення Oh My Zsh

Як видно на скріншоті, під час встановлення система запитала чи хочемо ми встановити оболонку Zsh за замовчуванням. Я відповів, що хочу. В будь який момент можна змінити на іншу.

Тепер можна налаштувати теми. Це не дуже просто для простого користувача, але і не занадто складно. Хто схоче - може погуглити цю тему.

Для цього потрібно буде завантажувати певні плагіни, виправляти відповідні рядки в конфігураційних файлах, або додавати нові. Тобто така діяльність “на любителя”. Ну, або “на професіонала”, хто проводить більшість свого робочого часу за консоллю.

Oh My Zsh

В результаті моїх експериментів і постійного гугління Zsh, на певному етапі, набув вигляду, який показаний на скріншоті. Такий вигляд термінал мав не довго, я змінив тему. Випадково змінив. Як я вже писав потрібно мати хоча б мінімальні навички. Редагувати файли за допомогою команди nano, вміти виходити з програми за допомогою гарячих клавіш Ctrl+X, не забувши при цьому зберегти зміни. Тобто треба мати хоч якийсь рівень.

Висновок

Вибір оболонки за замовчуванням робимо через таку от команду: chsh -s $(which fish). Само собою замість fish можна поставити те, що Вам потрібно (bash, zsh). Система запросить пароль, після введення пароля чекаємо кілька секунд і перезапускаємо термінал. Він запуститься вже з новою оболонкою.

Висновок: я для себе зробив такий: Яка б не була встановлена оболонка її все рівно доведеться освоювати. Поступово набираючись досвіду у використанні командного рядка можна паралельно освоювати і оболонки. І кілька одночасно. Забиваєте в термінал zsh і оболонка запущена. Fish - працюєте під Рибою. ;)


Немає коментарів:

Дописати коментар